Nieczynna od 2019 roku Elektrociepłownia Miechowice została sprzedana w 2023 roku. Już wkrótce planowane jest wyburzenie tego obiektu. Zobacz jedne z ostatnich zdjęć wykonanych w elektrociepłowni w Bytomiu i dowiedz się więcej o historii tego miejsca!

Elektrownia Miechowice została zbudowana przez Niemców w okresie II wojny światowej. Pierwotnie miała osiągnąć imponującą moc 220 MW, co uczyniłoby ją największą elektrownią w III Rzeszy. Do 1945 r. uruchomiono trzy bloki o łącznej mocy 165 MW, a dalsze plany zniweczyła Armia Czerwona, która wywiozła turbiny i inne wartościowe maszyny w głąb Związku Radzieckiego.

Od razu po zakończeniu wojny rozpoczęto odbudowę obiektu, który został uruchomiony w 1954 r. W 1974 połączono Elektrownię Miechowice z Elektrownią Szombierki, a w 1977 r. osiągnęła moc 200 MW. Następnie zmieniono profil działalności zakładu, skupiając się na produkcji ciepła – dlatego jego nazwę zmieniono na Elektrociepłownia Miechowice (EC Miechowice). Począwszy od 1993 r. obiekt był głównym dostawcą ciepła w Bytomiu. W 2018 roku otwarto jednak nowoczesną elektrociepłownię w Zabrzu. Spowodowało to, że przestarzała, niespełniająca norm ekologicznych Elektrociepłownia Miechowice została wygaszona.

Elektrociepłownia Miechowice w Bytomiu to nie jedyny obiekt tego typu, który udało nam się sfotografować. Nasza fotografia industrialna to także inne elektrownie węglowe, a także elektrownie jądrowe czy wodne. Z przyjemnością wykonamy również podobne zdjęcia dla Ciebie. Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *